Lepiej Zdrowiej

Czym jest weganizm?

Weganizm jest jedną z bardziej radykalnych odmian wegetarianizmu i polega na całkowitej eliminacji z diety, produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie jedzą mięsa, ryb, nabiału, jaj.

Autor: JD

Czym jest weganizm?

Tematy: dieta

Dlaczego ktoś chciałby zostać weganinem i poddać się radykalnemu rygorowi? Częstym powodem dla którego ktoś zostaje weganinem może być przekonanie, iż zwierzęta to też istoty które czują tak jak człowiek i dlatego nie powinno się ich w żaden sposób krzywdzić. Dlatego wielu wegan nie nosi futer, skór naturalnych, a czasami nawet ubrań z jedwabiu.

Przechodząc na dietę wegańską powinieneś wiedzieć, że nie wystarczy zastąpić schabowego ziemniakami. Potrzebna jest jeszcze wiedza, która pozwoli cieszyć się optymalnym zdrowiem oraz tryskać energią, często większą niż u osób będących na tzw. normalnej diecie.

Pięć podstawowych grup pokarmowych, na których opiera się zdrowa dieta wegańska to warzywa będące kopalnią białek i witamin, owoce, pełne biała zbóż, orzechy i rośliny strączkowe. Ważnym składnikiem potraw wielu osób przechodzących na weganizm jest tofu, z którego weganie wyczarowują wiele smacznych potraw, np. tofu zmiksowane ze świeżymi owocami jagodowymi to świetny deser dla weganina. Tofu (serek sojowy) można też użyć do przygotowania wegańskiego ciasta.

Weganie jedząc wyłącznie pokarm roślinny, dostarczają organizmowi sporo błonnika oraz węglowodanów złożonych (z pełnoziarnistych zbóż, roślin strączkowych, orzechów).Dieta obfitująca w błonnik chroni wegan przed zaparciami, a także chorobami jelit (przed uchyłkowatością), oraz nowotworami.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przechodząc na weganizm?

Przede wszystkim unikaj monotonii w diecie. Jedz różne warzywa i owoce. Pamiętaj, nie można żyć tylko na makaronie. Trzeba wprowadzać do diety zboża z pełnego przemiału, fasolę, soję,soczewicę, rozmaite kasze (jaglana, gryczana), orzechy, pestki dyni i słonecznika.. Warto przy tym wspomnieć o zimnotłoczonych tłuszczach, z których na uwagę zasługują: oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz olej lniany.

Dobrze dobrana dieta wegańska ma dużeszanse poprawić twoje samopoczucie, a także pozwolić uniknąć wielu tzw. cywilizacyjnych chorób. Wiele osób jest przekonanych, że zdrowa dieta jest droga. Może być droga ale też może być tania. Kiedy kupujemy podstawowe produkty i sami przygotowujemy z nich potrawy to okazać się może iż zdrowa dieta wegańska jest tańsza od tzw. tradycyjnej diety.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: