Lepiej Zdrowiej

Syrop glukozowo-fruktozowy - co to jest i czy szkodzi?

Syrop glukozowo - fruktozowy powstaje najczęściej z mąki kukurydzianej, ale również z pszenicy. Jest to wodny roztwór cukrów prostych, glukozy i fruktozy. Często dodawany do jogurtów, soków, lodów, toników, dżemów, konserw rybnych etc.

Autor: JD

Syrop glukozowo-fruktozowy - co to jest i czy szkodzi?

Tematy: zdrowe odżywianie, słodzenie

Według aktualnych podejrzeń odpowiada za tycie, cukrzycę typu II, przyczynia się do hipoglikemii, nadwrażliwości jelit i nowotworów.

Dodatkowo w Stanach Zjednocznych jest produkowany z kukurydzy genetycznie modyfikowanej (GMO). Słodkość syropu glukozowo-fruktozowego jest bliska słodkości cukru? Czemu więc koncerny farmaceutyczne go stosują? Cóż, wygrywają prawdopodobnie koszty produkcji...

Jak wyjaśniła prof. dr hab. Grażyną Cichosz: “zagrożenie otyłością a także cukrzycą stanowi tzw. syrop glukozowy (de facto zawiera więcej fruktozy niż glukozy). Fruktoza w całości przetwarzana jest w organizmie człowieka na trójglicerydy, hamuje syntezę ATP (głównego nośnika energii) i sprzyja tyciu bardziej niż jakikolwiek inny składnik diety”.

Źródło: http://www.ppr.pl/artykul-rozmowa-z-prof-dr-hab-grazyna-cichosz-154288-dzial-32.php

Na co więc uważać? Produkty, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy to między innymi:

  • Słodzone napoje
  • Słodzone soki
  • Różne produkty z przetworzonych owoców, np. dżemy
  • Jogurty
  • Desery, ciastka, inne gotowe “słodkości” ze sklepu

O syropie glukozowo-fruktozowym wypowiada się Beata Pawlikowska:

“W tym tygodniu po raz pierwszy w USA publicznie ogłoszono, że najprawdopodobniej przyczyną otyłości jest syrop glukozowo-fruktozowy. Przypomnę: to jest syrop robiony z kukurydzy, który zastąpił cukier w prawie wszystkich wyrobach słodkich.”

Źródło: http://www.beatapawlikowska.com/diary,list,3419.html

Zostaw komentarz:

Zobacz także: