Lepiej Zdrowiej

Sok z marchwi

Już w czasach starożytnych nazywano marchewkę królową warzyw i nie bez powodu.Sok z marchwi to prawdziwa bomba witaminowa i chyba nie ma człowieka, który by go choćby raz w życiu nie próbował. Sok marchwiowy jest także pomocny, jako metoda oczyszczania organizmu. Jakie dokładnie są właściowości soku z marchewki?

Autor: JD

Sok z marchwi

Tematy: soki, oczyszczanie organizmu, witaminy i minerały

Sok z marchwi podajemy zazwyczaj niemowlętom już od pierwszych miesięcy życia. Niestety, kiedy dziecko podrośnie, porzucamy ten dobry zwyczaj, zastępując go kupnymi soczkami z kartonika. A przecież marchewka i wytwarzany z niej sok marchewkowy to bardzo dobre źródło beta karotenu, potasu, oraz całego szeregu witamin, w tym witaminy B1, B2, B12, K, E i wielu innych.

Jak twierdzi dr Stern “Zdaniem wielu przetarta marchew to najlepsze na świecie lekarstwo na biegunkę u dziecka”. Marchew uzupełnia zatem w naturalny sposób elektrolity i minerały w organizmie, wspaniale oczyszcza jelita oraz zagęszcza stolec. Naszym zdaniem sok marchewkowy to świetne antidotum na biegunkę także u dorosłych. Dzięki zawartości pektyny, pospolita marchew prawdopodobnie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Zdaniem dr Hoaglanda osoby z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi powinny konsumować każdego dnia co najmniej dwie marchewki.

Jakie właściwości ma sok z marchwi?

Sok z marchwi, podobnie jak cała marchewka, posiada wiele nieocenionych zalet i właściwości zdrowotnych. Jego skład różni się od naszej krwi jedynie tym że zamiast atomu żelaza posiada atom magnezu. Zatem osoby cierpiące na anemię, koniecznie powinny uwzględnić sok z marchwi w swojej codziennej diecie. Ponadto, w stanach gorączkowych korzystnie jest pić soki z czerwonych buraków oraz marchwi.

Niektórzy lekarze zalecają głodówki lecznicze oparte na sokach warzywnych, między innymi na soku z marchwi. Ich zdaniem jest to świetny sposób na łagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniem stawów. Michał Tombak w swej książce “Droga do zdrowia”, stwierdza “często wiele schorzeń wątroby i układu pokarmowego jest spowodowanych brakiem niektórych pierwiastków, które znajdują się w świeżym soku z marchwi”.

Wśród właściwości soku z marchwi należy wymienić jego wpływ na poprawienie wyglądu naszej skóry. Oczyści także limfę oraz wątrobę (przeczytaj więc o oczyszczaniu wątroby). Trzeba przygotować się na to, że na początku kuracji oczyszczającej może pojawić się żółty odcień skóry, co jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem wywołanym przez sok z marchwi. Żółty kolor skóry spowodowany jest wydalaniem toksyn z wątroby, których organizm pozbywa się właśnie poprzez poryw skórze. Nie trzeba się tym przerażać, gdyż jest to efekt przejściowy. Z chwilą, kiedy wątroba zakończy wydalanie toksyn, nasza skóra odzyska swój naturalny odcień.

Ile soku marchewkowego należy pić?

Wystarczy tylko jedna szklanka soku dziennie. Sok z marchwi pokryje zapotrzebowanie organizmu w witaminy oraz minerały. Chcąc odnieść jak najwięcej korzyści zdrowotnych pijmy soki tylko ze sprawdzonych, ekologicznych warzyw a kupując marchew w markecie odcinajmy przynajmniej oba końce marchewki (pozostałości nawozów oraz pierwiastków promieniotwórczych).

Zostaw komentarz:

Zobacz także: