Lepiej Zdrowiej

Sacharoza (biały cukier) - czy jest szkodliwa?

Istnieje wiele rodzajów cukrów, które dzielimy w zależności od ich poziomu słodkości. Na pierwszym miejscu wymienić należy sacharozę - cukier prosty najczęściej używany do słodzenia napojów oraz wypieków, tzw. biały cukier. Sacharoza występuje w trzcinie cukrowej oraz w burakach cukrowych.

Autor: JD

Biały cukier - sacharoza

Tematy: zdrowe odżywianie, słodzenie, zakwaszenie organizmu

Kolejny cukier to fruktoza - najsłodsza substancja słodząca. Występuje głównie w miodzie oraz w owocach. Glukoza jest składnikiem owoców, warzyw i miodu. Maltozy należy szukać w kiełkującym ziarnie, a laktozy w mleku.

Biały cukier (sacharoza) natychmiast po spożyciu dodaje energii. Poprawia też smak wielu potraw.

Jednak nagły przypływ energii jest krótkotrwały. Ciągłe spożywanie dużych ilości białego cukru zmusza trzustkę do produkowania nadmiernej ilości insuliny (hormon ten reguluje gospodarkę węglowodanową człowieka). Ponadto, jak wyjaśnia profesor otolaryngologii Charles P. Kimmelman z Nowojorskiego Kolegium Medycznego, cukier powoduje zbyt duże wahania stężenia glukozy we krwi.

U wielu osób cierpiących na depresję występuje wyraźne pogorszenie nastroju godzinę, dwie po zjedzeniu słodyczy. Biały cukier w połączeniu z dużą ilością fosforu oraz kofeiny (napoje typu cola) blokuje wchłanianie wapnia, dlatego osoby chcące zachować zdrowe kości powinny unikać picia dużych ilości tego typu napojów.

Ta słodka używka stwarza wyśmienite warunki dla rozwoju dla wszelkiej maści drożdżaków (candida albicans i inne). Już sama nazwa z ang. candy, czyli cukierek mówi nam, czym karmią się te grzyby, dlatego potrzebna jest równowaga.

Nadmiar białego cukru sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Cukier rafinowany jest też łączony z występowaniem nadpobudliwości.

Ale czy czy cukier jest nam potrzebny? Tak, ale przede wszystkim cukier naturalny, nierafinowany, pochodzący np. z owoców i warzyw, które dodatkowo zaopatrują nas w witaminy, mikroelementy oraz błonnik. Zamiennikiem sacharozy może być np. Ksylitol - tzw. cukier brzozowy, jest pozyskiwany z kory brzozy. Choć jest uderzająco podobny do białego cukru (sacharozy) pod względem smaku i koloru, to pozbawiony jest jego wad. Jest najlepszym zamiennikiem cukru dla zębów i działa dobroczynnie na nasze zdrowie.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: