Lepiej Zdrowiej

Czy picie krowiego mleka jest zdrowe?

Jak często słyszałeś, że należy pić dużo mleka, aby być silnym i zdrowym. Jak się okazuje - picie mleka, zwłaszcza mleka od krowy, wcale nie jest aż tak zdrowe! A szczególnie spory mit to konieczność picia mleka krowiego w celu dostarczenia wapnia. Często picie mleka może mieć skutek odwrotny - pozbawić Twój organizm wapnia. Jakie są argumenty za tym, że mleko jest niezdrowe?

Autor: BD

Czy mleko jest zdrowe?

Tematy: witaminy i minerały, zdrowe odżywianie

W podawaniu argumentów o zdrowotnym wpływie mleka przodują reklamy telewizyjne producentów mleka, nabiału, jogurtów, słodyczy. “Pij mleko, będziesz wielki” - na pewno kojarzysz tą reklamę. Ale nie powiedzieli w niej wszystkiego, co ważne na temat skutków picia mleka…

Przy okazji: może cię też zainteresować nasz tekst o najlepszych źródłach wapnia.

Podstawowy problem wpływający na szkodliwość mleka od krowy: mleko nie jest wcale tak dobrym źródłem wapnia, jak się mówi. Picie mleka wiąże się z przyswajaniem kazeiny. Kazeina to nazwa białka w mleku krowim. Jest ono bardzo ważne dla szybko rosnących cielaków (którym wyrastają np. rogi czy kopyta). Jednak nasz układ trawienny wcale zbyt dobrze nie przyswaja kazeiny z mleka! Jest to dla nas zdecydowanie produkt ciężkostrawny, ponieważ od 3 roku życia nasz organizm nie wytwarza już podpuszczki - enzymu potrzebnego do trawienia kazeiny!

O piciu mleku sporo pisał dr Nand Kishare Sharma w ksiażce “Mleko cichy morderca". Według jego informacji nie wzmania ono kości. Wręcz przeciwnie - organizm trawiąc krowie mleko pobiera wapń z własnych kości i zębów. Dlatego właśnie osteoporoza występuje w społeczeństwach o dużym spożyciu produktów mlecznych (jak społeczeństwa zachodnie).

Mleko może być szkodliwe

Wbrew pozorom krowie mleko nie jest zbyt dobrym źródłem wapnia.

Jako przykład szkodliwości picia mleka niech posłuży historia pewnej kobiety, opisana w książce M. Tombaka pt.”Droga do zdrowia”. Kobieta ta, przez wiele lat piła około półtora litra mleka dziennie, zupy mleczne i kasze były częstymi gośćmi w jej jadłospisie. Kiedy była przeziębiona zażywała dodatkowo wapń oraz witaminę C (polecamy więcej informacji o witaminie C). Spożywała zatem więcej wapnia niż jej to było potrzebne. Z jakim rezultatem? Kiedy kobieta owa złamała rękę, kości jej w ogóle się nie zrastały, odkryto też u niej osteoporozę. Innymi słowy badania na osteoporozę wykazały brak wapnia w kościach - w tym przypadku picie mleka nie pomogło w zwalczeniu choroby kości.

Pamiętajmy, że wbrew reklamom telewizyjnym nie potrzebujemy aż ta ogromnych ilości białka! Cytując:

“Systematycznie spada zawartość białka w mleku matki, co oznacza że zapotrzebowanie organizmu małego człowieczka na białko się zmniejsza. W pierwszym tygodniu życia będzie to około 2 %, do 8 tygodnia życia – 1,2 %, po 8 tygodniach – 1%, po roku – 0,8 %.”

Źródło: http://dziecisawazne.pl/10-powodow-dlaczego-nie-warto-pic-mleka/

Pamiętaj, więc:

  • Picie mleka krowiego nie jest tak zdrowe, jak się powszechnie uważa.
  • Istnieją o wiele efektywniejsze źródła wapnia!
  • Uważaj oglądając reklamy…

Zostaw komentarz:

Zobacz także: