Lepiej Zdrowiej

Olej z wiesiołka - bogactwo smaku i zdrowia

Wiesiołek dwuletni to dość pospolita roślina i raczej niepozorna, występuje w Polsce w około trzydziestu gatunkach, ale to właśnie z owej niepozornej roślinki o drobnych kwiatkach otrzymujemy tak bezcenny olej z wiesiołka.

Autor: JD

Olej wiesiolek

Tematy: oleje

Olej wiesiołkowy znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym (maści, kremy, pomadki czy bezpośrednio na skórę), oraz w lecznictwie przyjmowany wewnętrznie, w postaci kapsułek.

Właściwości oleju z wiesiołka

Brak niezbędnych kwasów tłuszczowych odbija się ujemnie na wyglądzie naszych włosów, paznokci czy skóry. Stąd dermatolodzy często zalecają używanie oleju z wiesiołka przy wielu problemach ze skórą. Dlatego tłoczony na zimno olej wiesiołkowy dobrze służy osobom posiadającym skórę przesuszoną, skłonną do zmarszczek pomocny jest także w leczeniu egzemy i łuszczycy (przeczytaj więcej o olejach zimnotłoczonych. Osoby cierpiące na wszelkie choroby stawów w tym gościec czy RZS, również odczują jego pozytywne działanie, przyjmując olej doustnie.

Olej z wiesiołka wzmacnia układ immunologiczny człowieka, obniża ciśnienie oraz cholesterol, stąd jego dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, występują w nim takie cenne składniki jak: kwasy tłuszczowe – oleinowy, palmitynowy i stearynowy. Dodatkowo: fitosterole, białko, tryptofan, enzymy, witamina E, raz minerały takie jak cynk,magnez,wapń i selen, tak bardzo pomocne w terapii nowotworowej.

Dodatkową zaletą olej z nasion wiesiołka jest jego dobroczynne oddziaływanie na mózg a dokładnie na naszą pamięć. Włączając do diety olej wiesiołkowy poprawimy też nasz metabolizm, co zaowocuje utratą zbędnych kilogramów.

Co jeszcze należy wiedzieć o oleju z wiesiołka?

Olej z wiesiołka po otwarciu butelki można przechowywać przez dłuższy okres czasu, bo aż do jednego roku. Chcąc jednak zachować jego świeżość oraz walory zdrowotne należy po otworzeniu butelki trzymać go w lodówce.

Pamiętajmy - oleju wiesiołkowego nigdy nie podgrzewamy, w ten sposób zostają zachowane wszystkie jego cenne składniki oraz właściwości prozdrowotne.

Zostaw komentarz:

Często czytane

Zobacz także: