Lepiej Zdrowiej

Olej z czarnuszki. Poznaj lepiej to dobroczynne ziele.

Czarnuszka siewna, często nazywana bywa czarnym kminem, rzymską kolendrą, czy po prostu czarnym kminkiem. Jej walory lecznicze znano i ceniono już w starożytnym Egipcie. Nazywano ją lekiem na wszystko oprócz śmierci.

Autor: JD

Olej z czarnuszki

Tematy: oleje

Olej pozyskany z czarnuszki siewnej (Nigella sativa) to prawdziwa skarbnica dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka. Skład oleju to w 85% kwasy nienasycone, olejek lotny (tymochinon), białko, alkaloidy, flawonoidy, oraz wiele innych dobroczynnych substancji, tak bardzo nam potrzebnych do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.

Tłoczony na zimno olejek czarnuszkowy to obok kopru, anyżu i kminku, świetne remedium na kłopoty trawienne. Każda przyszła mama przy końcu ciąży oraz na początku karmienia piersią, powinna w swej diecie przyjmować jedną łyżeczkę zmielonych nasion: kopru, kminku, anyżu oraz czarnuszki.

Ponadto, olej z nasion czarnuszki jest świetnym katalizatorem dla przyswajania przez nasz organizm witaminy D3, a jak powszechnie wiadomo, witamina D3 spełnia niebagatelną rolę zarówno w profilaktyce, jak też w walce z wieloma nowotworami, osteoporozą, zapaleniem stawów oraz wieloma innymi chorobami.

Inna korzyścią często niedocenianą jest potwiedzony fakt, iż zaledwie dwa gramy czarnuszki przyjmowane dziennie zmniejszają insulinooporność, co ma istotne znaczenie w profilaktyce cukrzycy typu II, a nawet w jej leczeniu. Na podstawie badań przeprowadzonych na 94 osobach chorych na cukrzycę, naukowcy doszli do wniosku, że już przy 2 gramach czarnuszki (w kapsułkach), zażywanej przez badane osoby każdego dnia, ich poziom glukozy na czczo zdecydowanie się obniżył. Skoro więc naturalne substancje są w stanie regulować poziom glukozy we krwi, to jest to szansa dla wszystkich osób, które chcą dbać o swoje zdrowie w sposób naturalny.

Warto zapamiętać: dobre trawienie (sprawdź kwaśność swojego żołądka) umożliwia produkcję odpowiednich białek i hormonów ma więc ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania wszystkich układów naszego ciała, co przekłada się z pewnością na zdrowie, i na jakość naszego życia! Tymochinon zawarty w olejku eterycznym z nasion czarnuszki wykazuje działanie przeciw zapalne porównywane do działania aspiryny, przeciw bólowe a także ochronne dla wątroby i miąższu nerek.

Olej z czarnuszki a dieta. Uwzględnianie w diecie oleju czarnuszkowego z całą pewnością wpłynie korzystnie na cały nasz organizm (zaleta omega 6). jest nieodzowną pomocą w leczeniu chorób układu krążenia, cukrzycy, jak również w leczeniu otyłości, chorobach z przebiegiem zapalnym, alergiach.

Dawkowanie oleju z czarnuszki. Zaleca się spożywać 2 x dziennie1 łyżeczkę przed posiłkiem dorosłym, natomiast dzieci - 2 x dziennie 1/4 łyżeczki.

Zostaw komentarz:

Często czytane

Zobacz także: