Lepiej Zdrowiej

Olej lniany i dieta dr Budwig

Olej lniany tłoczony na zimno wykazuje dobroczynne działanie dla zdrowia człowieka. Właściwości oleju lnianego wykorzystuje dieta dr Budwig. Dzięki wytłaczaniu oleju lnianego w temperaturze około 50 stopni C zostają zachowane jego unikalne składniki, w tym bezcenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 oraz lignany.

Autor: JD

Olej lniany i dieta dr Budwig

Tematy: naturalne leczenie, dieta, oleje

Należy pamiętać na czym polega różnica między tłuszczami tłoczonymi na zimno a tłuszczami przetworzonymi (utwardzonymi). Świeże tłuszcze naturalne mają postać CIS i jako takie są dobrze przyswajalne przez organizm człowieka. Olej lniany zimnotłoczony posiada wszystkie cechy dobrego tłuszczu. Z kolei tłuszcze przetworzone (utwardzone) mają postać TRANS, co pociąga za sobą zmianę ich właściwości i wpływu na cały organizm człowieka. Zobacz nasze porównanie olejów zimnotłoczonych

Prekursorem spożywania tłoczonego na zimno oleju lnianego i inicjatorem diety opartej na oleju lnianym była dr Johanna Budwig, niemiecka biochemik siedem razy nominowana do nagrody Nobla. Dieta Budwig polega na zmiksowaniu razem chudego białego sera, chudego jogurtu oraz oleju lnianego. Połączenie oleju lnianego z białym serem i jogurtem powoduje związanie kwasów z białkami, szybkie przyswojenie przez układ pokarmowy i cały organizm.

Jaki jest wpływ diety Budwig na organizm? Dieta ta ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Dieta dr Budwig może mieć wpływ na depresję (niedobór kwasów omega 3 wpływa na zmiany nastroju, i problemy ze wzrokiem). Wpływać może również na układ krążenia (kwasy omega 3 zawarte w oleju lnianym stymulują wzrost “dobrego” cholesterolu i zapobiegają nadmiernemu sklejaniu się płytek krwi).

Olej lniany i dieta budwig według niektórych mogą wpływać na choroby nowotworowe (kwasy omega 3 odgrywają ogromną rolę w redukcji guzów hormono-zależnych, takich jak np. rak prostaty, piersi). Dr Johanna Budwig w wykładzie wygłoszonym w 1959 roku w Zurychu powiedziała “kiedy dostarczymy tłuszczy ułatwiających oddychanie i zapobiegniemy spożywaniu blokujących oddychanie konserwantów, wtedy znaczna ilość pacjentów uznanych za przypadki nie rokujące nadziei na wyleczenie, odzyskuje zdrowie”.

Zimnotłoczone kwasy zawarte w budwigowym oleju lnianym wpływają także na leczenie otyłości. Przywracają gospodarkę hormonalną w organiźmie oraz biorą udział w odtłuszczaniu wątroby, co jest bardzo istotne w leczeniu otyłości. Olej lniany ma także pozytywny wpływ na kondycję śluzówek w całym przewodzie pokarmowym, regeneruje je i nawilża, przez co zapobiega uciążliwym zaparciom..

Przepis na pastę dr Budwig:

  • 125 g chudego białego twarogu
  • 1 mały chudy jogurt
  • 4-6 łyżek budwigowego oleju lnianego

Wszystkie wyżej wymienione składniki miksujemy w zamkniętym blenderze około 4 minut. Pastę przechowujemy w szklanym naczyniu w lodówce i zjadamy w ciągu jednego dnia. Pasta Budwig świetnie smakuje z ugotowanymi na wodzie płatkami owsianymi i tartym jabłkiem z odrobiną miodu i orzechów włoskich. Możemy ją łączyć też z warzywami, ziemniakami czy kaszą.

Dieta Budwig nie jest monotonna, można ja stosować przez całe życie. Zasadnicza różnica polega jedynie na ilości oleju lnianego dodawanego do pasty.Osoby zdrowe na ogół nie potrzebują więcej niż dwie łyżki oleju dziennie, zmiksowanego z chudym białym serem i jogurtem. Osoby chore na choroby przewlekłe spożywają pastę z dodatkiem 4 - 6 łyżek oleju lnianego dziennie.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: