Lepiej Zdrowiej

Olej kokosowy - jakie ma zastosowania?

Olej kokosowy otrzymujemy poprzez wyciskanie z suchego miąższu orzechów kokosowych. Najzdrowszy jest olej tłoczony na zimno. Kwasy tłuszczowe oraz witaminy A,D,E i K mogą mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Olej kokosowy ceni się również za jego wpływ na odchudzanie.

Autor: JD

Olej kokosowy

Tematy: oleje

W przeciwieństwie do rafinowanych olejów, zimnotłoczony olej z kokosa posiada odpowiedni zapach oraz smak kokosa. Nie ma konieczności przechowywania oleju z kokosa w lodówce, gdyż w temperaturze pokojowej (22 - 25 ) zachowuje postać stałą i nie podlega jełczeniu. Jedną z zalet oleju kokosowego jest posiadanie w swoim składzie kwasu laurynowego, co wpływa korzystnie na poprawę układu odpornościowego.

Dr Nand Kishare Sharma w książce “Mleko cichy morderca”stwierdza: “Tłuszcz świeżego orzecha kokosowego nie odkłada się w ciele i w całości jest trawiony i asymilowany”. Zdaniem dr Sharmy dzieje się tak dlatego, gdyż tłuszcz w świeżym kokosie pozostaje w równowadze z innymi składnikami owocu i dopiero podczas ekstrahowania i podgrzewania w procesie tłoczenia staje się szkodliwym, trudno przyswajalnym pożywieniem.

Olej kokosowy - pomaga czy szkodzi?

Najzdrowszy olej kokosowy oczywiście powinien być tłoczony na zimno. Niezbyt korzystne dla zdrowia będzie olej rafinowany, tłoczony w wysokiej temperatusze. Spożywanie olejów, zwłaszcza tłoczonych na zimno jest niezwykle korzystne dla organizmu człowieka. Sprzyja bowiem wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak: witamina A, D, E oraz K.

Olej kokosowy w przeciwieństwie do innych olejów, zawiera aż 98 % nasyconych kwasów tłuszczowych, oraz niewielkie ilości nienasyconych. Niestety, nie jest to obojętne dla układu krążenia, podnosi bowiem poziom cholesterolu we krwi.

Zastosowania oleju kokosowego

W zastosowaniach domowych możemy używać oleju kokosowego do pieczenia, smażenia, przyrządzania sałatek. Wszędzie tam, gdzie używamy np. oliwy z oliwek. Coraz więcej osób ceni olej z kokosa za jego niemałą rolę w procesie odchudzania. Tłuszcz zawarty w kokosie zamieniany jest w organizmie w energię a nie w tkankę tłuszczową, jak to jest w przypadku innych tłuszczów nasyconych. Warto zatem urozmaicać posiłki, dodając do nich nieco tłuszczu z kokosa. Usprawnimy w ten sposób przemianę materii i zapobiegniemy nadwadze. Olej kokosowy to świetny pomysł dla osób zmagających się z nadwagą.

Olej z kokosa często wykorzystuje się także przy produkcji kosmetyków. Tłuszcze z oleju kokosowego bardzo dobrze odżywiają skórę. Dlatego kosmetyki bazujące na oleju kokosowym mają zastosowanie nawilżające i wygładzające. Dodatkowo kwasy laurynowe ceni się za właściwości antybakteryjne.

Olej kokosowy dobrze działa na włosy. Można użyć go jako odżywki do włosów. Wystarczy po umyciu wetrzeć nieco oleju we włosy, które po zastosowaniu tego naturalnego specyfiku staną się pachnące, lśniące i dobrze nawilżone.

Gdzie kupić?

Nie ma żadnego problemu z zakupem oleju z kokosa. Nabędziemy go np. na Allegro, czy też w sklepach internetowych ze zdrową żywnością.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: