Lepiej Zdrowiej

10 sposobów na oczyszczanie zatok

Rozsadzający ból głowy oraz zapchany nos nie pozwalają ci żyć? Masz gorączkę, kaszel, drapie cię w gardle? To mogą być chore zatoki. A jedną z możliwości leczenia zatok są terapie oczyszczające. Poznaj kilka prostych, tym niemniej, skutecznych metod na naturalne oczyszczanie zatok.

Autor: JD

Oczyszczanie zatok

Tematy: naturalne leczenie, oczyszczanie organizmu

1. Nawilżanie organizmu. Zdaniem specjalistów jest to najlepszy sposób na oczyszczanie zatok, który pobudza pracę rzęsek w przewodach nosowych. Ma więc istotny wpływ na przepływ śluzu i opróżnianie zatok. Dobrym sposobem na nawilżenie zatok jest wzięcie gorącego prysznica bądź też stosowanie inhalacji.

2. Pij gorące płyny. Jest to bardzo dobry sposób dla zapracowanych osób które nie mają możliwości skorzystania z kąpieli parowej. Internista dr Howard M. Druce radzi: “Jeśli zatkany nos utrudnia ci życie w ciągu dnia, gdy jesteś w pracy, wystarczy kubek gorącej kawy, herbaty lub zupy; osłaniając kubek dłońmi, trzeba wciągać unoszącą się z niego parę”.

3. Nawilżanie pomieszczeń. Dobrze jest zainstalować tuż przy łóżku nawilżacz powietrza - od razu przynosi ulgę. Sprawdzoną metodą nawilżania jest też zainstalowanie pojemników na kaloryferach oraz wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza ciepłą wilgotną porą. Powieszenie wilgotnego ręcznika na takim grzejniku też się sprawdzi. Nawilżanie pomieszczeń jest naprawdę bardzo potrzebne. Suche powietrze niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe, sprzyja wysychaniu śluzówki. Dobrze nawilżona śluzówka nosa i gardła będzie barierą chroniącą nas przed wszelakiej maści bakcylami.

4. Płukanie nosa. Nozdrza płuczemy codziennie gotowym roztworem fizjologicznej soli kuchennej lub sami przygotowujemy roztwór. W tym celu bierzemy jedną łyżeczkę soli kuchennej na dwie filiżanki ciepłej wody i szczyptę sody oczyszczonej. Wlewamy roztwór do probówki, odchylamy głowę do tyłu, zaciskamy palcem jedną dziurkę nosa a drugą dziurką wciągamy płyn. Następnie wydmuchujemy nos i powtarzamy zabieg z drugą dziurką nosa.

5. Witamina C. Przez minimum tydzień przyjmujemy zwiększone ilości tej witaminy, przy czym ilość ta uzależniona jest od indywidualnej kondycji przewodu pokarmowego. Zazwyczaj jest to 1 - 2 gramy na dobę w podzielonych dawkach. Taka kuracja witaminowa podnosi odporność organizmu i pomaga uszczelnić naczynia krwionośne w śluzówce nosa. Możesz też przeczytać więcej o stosowaniu witaminy C.

6. Ćwiczenia fizyczne. Podczas uprawiania ćwiczeń dochodzi do uwalniania adrenaliny. Adrenalina obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza tym samym obrzęk śluzówki zatok.

7. Ostre przyprawy. Czosnek zawiera taki sam składnik chemiczny, jaki stosuje się w lekach rozrzedzających wydzielinę. Po za tym jest naturalnym antybiotykiem co niewątpliwie skraca czas kuracji oczyszczającej zatoki. Pieprz cayenne (zobacz więcej o zastosowaniach chili - czyli pieprzu cayenne) z kolei posiada capsaicynę. Substancja ta w sposób naturalny poprawia ukrwienie tkanek, posiada też właściwosci bakteriobójcze i antynowotworowe. Warto także zwrócić uwagę na chrzan- ma w swym składzie substancję przyspieszającą wypływ śluzu.

8. Terapia światłem. Naświetlanie punktowe czoła, okolic nasady nosa oraz karku przynosi istotną poprawę nie raz już po kilku sesjach. Należy przy tym pamiętać, iż każde miejsce naświetlamy po 4- 6 minut, jeden lub dwa razy dziennie, przez conajmniej dwa tygodnie. Następnie wystarczy jeden raz dziennie aż do czasu uzyskania istotnej poprawy.

9. Maści. Smarujemy czoło, skronie, okolice nasady nosa maścią Kur-a-san, która kupimy w każdej zielarni lub aptece. maść ta doskonale rozgrzewa zatoki, łagodzi ból głowy, przyspiesza efekt oczyszczania.

10. Dieta. W okresie oczyszczania zatok unikamy spożywania alkoholu, słodyczy, gdyż wzmagają one proces zapalny. Ograniczamy też spożywanie nabiału i innych pokarmów wpływających na zwiększenie śluzu w organizmie.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: