Lepiej Zdrowiej

Oczyszczanie wątroby

Oczyszczenie wątroby ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia systemu immunologicznego organizmu. Wątroba - podobnie jak nerki i mózg - posiada własny system odpornościowy. Dzięki oczyszczeniu wątroby możemy mocno wpływać na nasz stan zdrowia. Zobacz, jak przeprowadzić detoks wątroby.

Autor: JD

Tematy: Oczyszczanie organizmu, Soki

Ważna informacja dla zachowania zdrowia to zrozumienie, iż słaba wątroba sprzyja chorobom przewlekłym, natomiast toksyczną wątrobę mają osoby cierpiące na wszelkie nowotwory. Oczyszczanie wątroby jest zatem ważnym krokiem na drodze do odzyskania bądź przynajmniej poprawy zdrowia. Poniżej znajdziesz miedzy innymi najpopularniejsze terapie oczyszczające wątrobę.

Wiele osób niestety nie docenia zdolności naprawczych własnego ciała i słabo bądź w ogóle nie kojarzy tego co zjada z własną chorobą. Lekceważąc przy potencjalną rolę terapii oczyszczających wątrobęIstotne jest więc, aby zrozumieć przyczyny powstawania chorób i przejąć pełną odpowiedzialność za własne zdrowie. Terapie np. oczyszczania wątroby, ale także jelit i innych organów - są ważnym elementem tej odpowiedzialności.

Metody oczyszczania wątroby

1 - oczyszczanie wątroby wodą z olejem lnianym oraz sokiem z cytryny (do pół szklanki wody dodajemy dwie łyżki oleju lnianego lub oliwy oraz sok z połowy cytryny, pijemy na czczo). Terapia oczyszczająca wątrobę oliwą jest dosyć często polecana.

2 - oczyszczanie wątroby sokiem jabłkowym (przez 3 dni pijemy tylko świeżo wyciśnięty sok jabłkowy, co 2 godziny, małymi łyczkami, ważne aby jabłka były słodkie. Zaczynamy o 8 rano, potem o 10, 12, 14, 16, 18, 20)

3 – oczyszczenie wątroby sokami warzywnymi (marchew, burak, zielony ogórek w proporcji 250g+75g+75g, pijemy kilka razy w ciągu dnia po pół szklanki)

4 – oczyszczanie wątroby sokiem z marchwi oraz jabłka (200g+100g, dzielimy na pół i wypijamy 2 razy w ciągu dziennie, kuracje stosujemy codziennie między posiłkami, dowolnie długo)

5 - w przywracaniau wątroby do zdrowia pomóc może dieta kapuściana. Nie jest to ściśle terapia oczyszczająca wątrobę, ale kapusta dzięki swoim zdrowotnym właściwościom i dużej zawartości siarki organicznej może wspomóc oczyszczenie wątroby.

Zasady spożywania posiłków po oczyszczeniu wątroby

Po przeprowadzeniu detoksu przede wszystkim nie łączmy w jednym posiłku białka z węglowodanami! Jest to kardynalny błąd, który po latach owocuje osłabieniem i przewlekłymi chorobami. Mięso, wędliny, jajka czy ryby jedzmy, ale wyłącznie z warzywami, podobnie ziemniaki, makarony też możemy połączyć z wszelkiego rodzaju surówkami. To bardzo pomocne zarówno przed, jak i po oczyszczeniu wątroby.

Łącząc w jednym posiłku mięso i ziemniaki, sami przyczyniamy się do naszych dolegliwości trawiennych i zanieczyszenia wątroby. Źle skomponowany posiłek zalega w żołądku nieraz wiele godzin. Prawidłowo złożony posiłek trawimy o wiele szybciej, chroniąc tym samym wątrobę

Kolejna zasada odżywiania po oczyszczeniu wątrony dotyczy przyjmowania płynów. Jeśli masz zwyczaj popijać przy posiłku bądź bezpośrednio po nim, to rozwadniasz kwasy trawienne w żołądku, przez co twoje trawienie może się znacznie wydłużyć. Często potem dziwimy się, skąd mamy wrzody dwunastnicy, no właśnie, jest to konsekwencja popijania posiłków, gdyż kwasy żołądkowe zbyt wcześnie spływają do jelit.

Musimy tez wiedzieć, że wszelkie orzechy oraz migdały są bardzo skoncentrowanym posiłkiem białkowym, zjadamy je więc oddzielnie, ewentualnie z kwaśnymi owocami lub warzywami. Łączenie orzechów z innymi białkami niepotrzebnie osłabia wątrobę (a po co ją osłabiać skoro już przeprowadziliśmy oczyszczenie?)

Jeśli chcemy mieć sprawną wątrobę przez długie lata, nie przejadajmy się! Unikajmy tłuszczu wieprzowego a zwiększmy spożycie zimno tłoczonych olejów, np. oliwy z oliwek czy oleju lnianego.

Unikajmy potraw smażonych na korzyść pieczonych i duszonych.

Są to tylko niektóre zasady sprzyjające zdrowiu wątroby, nie mniej przestrzeganie ich pomaga cieszyć się lepszym zdrowiem.

Dlaczego zdrowa wątroba jest tak ważna?

Należy pamiętać, że wątroba to swoiste laboratorium chemiczne w którym zachodzi szereg istotnych procesów życiowych, między innymi: oczyszczanie krwi z toksyn, produkowanie żółci, cholesterolu, metabolizowanie tłuszczów, magazynowanie witamin A, D, C oraz żelaza.

Zanieczyszczona wątroba może z biegiem lat dać nam się we znaki, dlatego warto jak najwcześniej pamiętać o zdrowym odżywianiu i odpowiedniej kuracji oczyszczającej!

Zdjęcie: FoodThinkers http://www.flickr.com/photos/foodthinkers/4308840300/

Zostaw komentarz:

Zobacz także: