Oczyszczanie jelita grubego

Oczyszczanie jelita grubego

Jelita są dla człowieka tym, czym dla rośliny są korzenie. Jeśli korzenie są niedrożne, wówczas na nic się zda nawożenie lub podlewanie. Roślina w żaden sposób nie będzie w stanie ich przyswoić. Podobnie ma się sprawa z jelitami. Regularne oczyszczanie jelit Może nam pomóć w posiadaniu silnych korzeni.

Autor: JD

Tematy: Oczyszczanie organizmu

Oblepione kamieniami kałowymi jelita nie będą potrafiły wchłonąć i przyswoić substancji odżywczych z pokarmów, nawet jeśli jest to pożywienie zdrowe. Mało tego, brudne ściany jelit stają się wylęgarnią szkodliwych bakterii. np. Clostridium difficile, które nie tylko niszczą wyściółkę jelita ale mogą być przyczyną poważnych infekcji, a także powodować przewlekłe biegunki.

Po za tym przeciążone masami kałowymi jelita często odkształcają się, tworząc bolesne uwypuklenia, tak zwane uchyłki. Jest to bardzo poważna dolegliwość kończąca się często na stole operacyjnym. Dlatego oczyszczanie jelit jest ważne dla długofalowego zachowania zdrowia. Zdrowe jelita to zdrowy człowiek. Aby to osiągnąć należy systematycznie oczyszczać swoje “korzenie”.

Wiele osób nie ma pewnie pojęcia skąd biorą się kamienie kałowe. Wyjaśnienie jest proste. To nasz niestrawiony pokarm systematycznie obkleja jelito grube, najpierw tworząc osad który przekształca sie po czasie w kamienie.

Jakimi metodami oczyszczać jelito grube?

Istnieje wiele sposobów oczyszczania jelita grubego, a najbardziej radykalnym z nich jest lewatywa. Zapewne wielu czytelników samo wyobrażenie sobie szumu wody w trakcie lewatywy nie napawa otuchą ;) W książce “Czy można żyć 150 lat” Michał Tombak podaje swój przepis na lewatywę. W warunkach domowych należy przygotować irygator, ok dwóch litrów ciepłej przegotowanej wody, olej roślinny, dwie łyżki soku z cytryny którą należy wlać do wody. Woda powinna mieć temperaturę ciała.

Innym testowanym przeze mnie sposobem Tombaka na oczyszczenie jelita jest przyjmowanie suszonych owoców, takich jak śliwki, morele, daktyle, figi. W moim przypadku nie był to szczególnie skuteczny sposób. Masę przechowujemy w szklanym zamkniętym naczyniu w lodówce. Spożywamy jedną łyżkę na noc. Interesującym pomysłem jest także... jedzenie pomarańczy rano i wieczorem. Niestety na mnie ten sposób podziałał delikatnie, i prawdę mówiąc niezbyt skutecznie.

Najlepiej w moim przypadku sprawdził się inny sposób na oczyszczanie jelit podany w książce Michała Tombaka - suszone śliwki. Rano kilka śliwek zalewamy wrzątkiem, przykrywamy, wieczorem wodę ze śliwek wypijamy a śliwki zjadamy. Wieczorem ponownie zalewamy kolejną porcję śliwek i spożywamy rano. Robimy tak przez okres około dwóch tygodni.

Nie tylko radykalne oczyszczanie - czyli regularna profilaktyka

Skoro już wiemy jak bardzo ważne jest regularne oczyszczanie jelita grubego, to musimy uświadomić sobie, że ważniejsze od radykalnych terapii oczyszczających jest spożywanie pokarmów i suplementów, które zapewnią nam regularne oczyszczanie się jelita grubego.

Melasa z trzyciny cukrowej. Stosuję ją każdego dnia od kilku lat. Osłodzenie porannej kawę małą łyżeczką melasy dobroczynnie wpływa w moim przypadku na pracę jelit.

MSM (Methylsulfonylmethane). Inaczej siarka organiczna. Ważny składnik organiczny dla przemiany materii. Działa przeciwzapalnie i regenerująco, w moim przypadku również pozytywnie wpływa na jelito grube. Codzienne spożywanie MSM w dawce od 300 do 1000 mg udrażnia je, przeciwdziała więc tak szkodliwym zaparciom. Co ciekawe, MSM jest absolutnie nietoksyczny i moze być przyjmowany w rozsądnych dawkach nawet przez dłuzszy czas.

Olej lniany. Inną profilaktyczną metodą na to aby jelita były regularnie oczyszczane jest picie oleju lnianego. Jedną stołową łyżkę oleju lnianego wypijamy na czczo, bez popijania, co najmniej na pół godziny przed posiłkiem. Niektóre jednak osoby nie tolerują samego oleju. Takim osobom polecam wymieszanie jednej łyżki oleju lnianego lub oliwy z oliwek z pół szklanki wody z sokiem z pół cytryny. Jest to świetny sposób nie tylko na oczyszczenie jelita grubego ale też woreczka żółciowego. Ten sposób pozwoli unormować codzienne wypróżnienia i tym samym nie dopuści do składowania odpadów. Jest to zarazem bezpieczna metoda. Osobiscie od ponad sześciu lat spożywam olej lniany zmieszany z białym chudym serkiemi jogurtem według zaleceń dr. Budwig (o której diecie anty-rakowej napiszemy w osobnym tekście już niedługo!)

Czosnek Zjadanie jednego ząbka czosnku na wieczór, dwie godziny po kolacji dezynfekuje korzenie człowieka w naturalny sposób, dodając tym samym energii. Dla mnie rewelacja!

Podsumowując...

Tylko od nas samych zależy stan naszego zdrowia. Regularne oczyszczanie - choc nie koniecznie radykalną terapią, których skuteczność bywa wątpliwa - jest ważne dla utrzymania poziomu zdrowia i witalności organizmu.

Zostaw komentarz: