Lepiej Zdrowiej

Nietolerancja glutenu. Co to jest i jakie są objawy?

Gluten to białkowy składnik pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Gluten jest więc obecny w diecie praktycznie każdej osoby. Niektórzy cierpią jednak na nietolerancję glutenu. Na czym ona poleca i jakie są objawy nie tolerowania glutenu w diecie?

Autor: JD

Nietolerancja glutenu

Tematy: zdrowe odżywianie

Gluten znaleźć możemy praktycznie w wielu produktach codziennego użytku takich jak: pieczywo (w tym niektóre płatki śniadaniowe), makarony, ciasta, zupy i sosy w proszku a także wędliny (dodatek do masy mięsnej).

Czym jest nietolerancja glutenu?

Jak wyjaśnił profesor medycyny Jerry S. Trier z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Harwarda w Bostonie: “na skutek toksycznego działania glutenu dochodzi do zaniku błony śluzowej jelita cienkiego, stanu zapalnego i upośledzenia wchłaniania składników odżywczych” Brak choćby jednego z tych jakże cennych dla organizmu składników takich jak: żelazo, cynk, kwas foliowy, magnez, wapń, skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi.

Dodatkowo występują zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz rozpuszczalnych w nim witamin (A, D, E, K) W samej tylko Wielkiej Brytanii na zaburzenia jelitowe czyli celiakię (sprue), cierpi jedna na 1500 osób.

Siedem najważniejszych objawów nietolerancji glutenu

  • zmęczenie po spożyciu pokarmów zawierających gluten (makarony, naleśniki, ciasta itp)
  • problemy trawienne (gazy, zaparcia, wzdęcia, biegunka)
  • bóle głowy
  • problemy emocjonalne (częsta zmiana nastroju)
  • problemy neurologiczne takie jak zawroty głowy, osłabienie, nerwobóle
  • stany zapalne stawów
  • choroby autoimmunologiczne (niedoczynność tarczycy, toczeń, łuszczyca, stwardnienie rozsiane)

Zobacz co o nietolerancji glutenu mówi autorka filmu:

Rzecz jasna objawów nadwrażliwości na gluten jest o wiele więcej a te wymienione powyżej są często wspólne dla wielu innych schorzeń. Należy więc być ostrożnym przy ich ocenie.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele chorób powiązanych z glutenem, dlatego jest to takie istotne czym zajadamy się każdego dnia. Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu spróbuj na próbę przez kilka miesięcy unikać pokarmów zawierających ten szkodliwy składnik. Dokładnie przeanalizuj swój jadłospis i wynotuj ulubione jedzenie, często bowiem szkodzi nam to, co lubimy jeść najbardziej.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: