Lepiej Zdrowiej

Ksylitol - cukier brzozowy

Ksylitol - inaczej zwany cukrem brzozowym - jest produkowany z kory brzozowej. Gotowy do spożycia ksylitol z wyglądu przypomina zwyczajny cukier. Nie różni się kolorem, ani smakiem. Dostępne badania potwierdzają zdrowotne właściwości ksylitolu.

Autor: JD

Ksylitol

Tematy: słodzenie

Przede wszystkim cukier brzozowy bardzo wolno przetwarza się w organizmie człowieka, jego indeks glikemiczny jest czternaście razy mniejszy od indeksu glikemicznego zwykłego cukru. Dlatego często ksylitol bywa polecany osobom chorym na cukrzycę. Nie ma także raczej żadnych powodów sądzić, że ksylitol mógłby być szkodliwy.

Regularne uwzględnianie ksylitolu w diecie poprawia przyswajanie wapnia i zmniejsza tym samym zagrożenie osteoporozą. Wielu stomatologów oraz laryngologów poleca spożywanie cukru brzozowego. Ksylitol dobrze sobie radzi z dolegliwościami dziąseł. oczyszcza nasze zęby i chroni jednocześnie przed próchnicą. Dobrze jest po wieczornym myciu zębów płukać jamę śliną z rozpuszczonym w niej ksylitolem (przywraca naturalne ph w jamie ustnej).

Ksylitol jako naturalny odkwaszacz, dobrze sobie radzi z wszelkiej maści grzybami, drożdżakami i innymi patogenami przewodu pokarmowego (zobacz więcej o odkwaszaniu organizmu). Ponadto, posiada właściwości zwalczające bakterię Helikobakter pylori, według niektórych opinii odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka.

Warto także pamiętać, że cukier brzozowy jest sprzymierzeńcem w walce z otyłością, uwzględniany w diecie, zcniejsza pociąg do słodyczy, ponadto zawiera prawie dwukrotnie mniej kalorii od cukru. Można go śmiało używać do wszelkich wypieków (z wyjątkiem ciasta drożdżowego), świetnie sprawdzi się też jako dodatek do słodzenia kawy, herbaty itp.

Dla kogo ksylitol? Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny jeść ksylitolu (posiada za dużo enzymów). Poza tym nie ma szczególnych przeciwwskazań do spożywania cukru brzozowego.Osoby dorosłe powinny zacząć przyjmować ksylitol stopniowo, zaczynając od ¼ łyżeczki i stopniowo zwiększając do trzech łyżeczek na dobę. Zbyt duże spożycie tego słodzika na raz, może skutkować rozwolnieniem.

Cena ksylitolu. 1 kilogram ksylitolu można zakupić w cenie do 30 zł w zależności od sklepu. To niezbyt wygórowana cena za dobrej jakości produkt słodzący. Należy uważać na podróbki ksylitolu, które często są przedawane taniej pod mylącymi nazwami, a tak naprawdę pochodzą z chin (oryginalny ksylitol pochodzi tylko z Finlandii). Warto też pamiętać, że cena cukru brzozowego będzie prawdopodobnie wyższa w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Dlatego bardziej opłacalny może się okazać zakup w sklepie internetowym.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: