Lepiej Zdrowiej

Kasza jaglana i jej właściwości

Kasza jaglana ze względu na swe walory zdrowotne stale zyskuje na popularności. Nie bez powodu, bowiem spośród wszystkich znanych w Polsce kasz, jaglanka - inaczej proso - uchodzi za najlżej strawną kaszę. Kasza jaglana jest pożywna i jeśli ją odpowiednio doprawić - również bardzo smaczna, także dla dzieci.

Autor: JD

Kasza jaglana

Tematy: zdrowe odżywianie

Przede wszystkim kasza jaglana nie uczula, więc mogą ją jeść nawet osoby cierpiące na alergię pokarmową. Ponadto nie zawiera glutenu, jest to więc dobra wiadomość dla osób które chorują na celiakię. Co więcej kasza jaglana świetnie rozgrzewa organizm, warto ją spożywać zwłaszcza w sezonie jesienno - zimowym.

Niebagatelne znaczenie ma też to, że kasza jaglana posiada właściwości odkwaszające organizm (przeczytaj więcej o zakwaszeniu organizmu), zatem wrzodowcy powinni ją sobie serwować nader często. Krzem zawarty w kaszy jaglanej wywiera dobroczynny wpływ na włosy, skórę, paznokcie, oraz stawy. Ponadto, kasza jaglana bogata jest w witaminy z grupy B, witaminę E oraz inne minerały, między innymi fosfor, magnez i żelazo.

Osoby, które baczniej liczą kalorie powinny pamiętać, że kasza jaglana jest podobnie kaloryczna, jak inne kasze. 100 gram kaszy to około 350 kalorii. Dlatego jeśli jesteś na diecie to warto rozsądnie wkomponować kaszę jaglaną w swój plan posiłków.

Gotowanie kaszy jaglanej

Jaglankę bardzo łatwo jest przygotować do spożycia. W tym celu płuczemy kaszę jaglaną na sitku pod bieżącą wodą, można przepłukać też wrzątkiem, dzięki czemu kasza traci tzw. goryczkę. Następnie zalewamy kaszę jaglaną dwiema częściami wody w stosunku do kaszy.

Kaszę solimy i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem do momentu wchłonięcia wody przez kaszę. Następnie stawiamy garnek z kaszą na drugi garnek z gotującą wodą i tak gotujemy 15 - 20 minut. Po tym czasie kasza jaglana jest gotowa do spożycia. Można ją przechowywać do 48 godzin w lodówce.

Co można przygotować?

Osoby dbające o własne zdrowie przygotowują na bazie jaglanki wiele wspaniałych dań oraz wypieków. Różnorodność pomysłów i smaków dań zrobionych na bazie kaszy jaglanej, potrafi zachwycić nawet wyrafinowanych smakoszy.

Kasza jaglana bardzo dobrze smakuje w wersji na słodko, z dodatkiem duszonych lub pieczonych jabłek i cynamonu. Można ją również podawać jako alternatywę ziemniaków do wszelkich sosów i mięs. Doprawdy, pomysły na dania z kaszą jaglaną zależą przede wszystkim od naszej inwencji kulinarnej, do czego gorąco zachęcam.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: