Lepiej Zdrowiej

Imbir - właściwości i zastosowanie

Korzeń imbiru - zingiber officinale, tak brzmi prawidłowa nazwa rośliny, która większości z nas kojarzy się z ostrą przyprawą. Jednak to nie wszystkie właściwości i zastosowania imbiru - zalety tej zdawałoby się pospolitej byliny.

Autor: JD

Imbir - właściwości i zastosowanie

Tematy: zdrowe odżywianie

Stara tradycja sięgająca setek lat głosi, że pierwsi osadnicy w Nowym Świecie stosowali imbir podczas rejsów przez ocean jako skuteczny lek na chorobę morską. Imbir może więc mieć pewne właściwości lecznicze imbiru i wpływ na zdrowie.

Niedawno przeprowadzone testy wykazały, że już dwie kapsułki sproszkowanego imbiru skuteczniej zwalczają chorobę lokomocyjną niż dawka popularnego Aviomarinu. Takie zastosowanie imbiru jest możliwe dlatego, że imbir prawdopodobnie pochłania kwasy w przewodzie pokarmowym, zwalczając tym samym towarzyszące chorobie lokomocyjnej mdłości.

Jednak to nie koniec właściwości korzenia imbiru. Imbir pomaga pokonać mdłości o różnych podłożach, np. pojawiające się na widok nieświeżej ryby, wyziewów w autobusie czy też te występujące z powodu przejedzenia.

Dr Daniel B. Mowrey, psycholog i psychofarmakolog zajmujący się od piętnastu lat zielarstwem poleca imbir w kapsułach. Jak mówi: ”sproszkowany imbir jest dla wielu osób zbyt ostry”. Korzeń imbiru pomaga też na inną dolegliwość a mianowicie łagodzi “pieczenie w dołku”. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, prawdopodobnie dlatego, że imbir wchłania kwas, łagodząc w ten sposób podrażnione zakończenia nerwowe w żołądku i przełyku. Regularne stosowanie korzenia imbiru jako przyprawy często łagodzi bóle stawów. Jednak osoby które cierpią na kamienie żółciowe, zażywanie imbiru powinny skonsultować z lekarzem.

W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością wśród mam cieszy się napój imbirowy “ginger ale”. Amerykanki często podają go swoim dzieciom w przypadku rozstroju żołądka. Doktor Thornton zaleca ów napój również kobietom ciężarnym. Ponadto imbir dzięki zawartości fitocyndyn działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz silnie rozgrzewająco

Imbir może być więc stałym wzbogaceniem naszej diety. Jedno z zastosowań to dodanie imbiru do herbaty. Zwłaszcza w chłodne zimowe wieczory. Herbata z imbirem działa bardzo rozgrzewająco. Już szczypta imbiru na szklankę gorącej herbaty - na przykład z miodem - rozgrzeje nas i pobudzi krążenie.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: