Lepiej Zdrowiej

Glutaminian sodu. Co to jest?

Co to jest glutaminian sodu (E 621)? I jak wpływa na nasze zdrowie? Czy glutaminian jest szkodliwy? W jakich produktach jest zawarty? Został odkryty w 1908 roku przez japońskiego chemika Kikunara Ikedę z Tokijskiego Imperialnego Uniwersytetu, a do żywności jest dodawany od roku 1909. Jest także znany jako: hydrolizowane białko roślinne, MSG, smak naturalny.

Autor: JD

Glutaminian sodu

Tematy: zdrowe odżywianie

MSG czyli glutamian mono-sodowy jest to tzw. “polepszacz smaku” dodawany powszechnie do wielu produktów spożywczych. Nazywany bywa nawet piątym smakiem. Na początku glutaminian sodu pozyskiwany był z wodorostów. Dzisiaj substancję tę produkuje się na drodze chemicznej fermentacji a więc bez udziału naturalnych produktów wysokobiałkowych.

Prawdą jest, że substancja ta występuje też w formie naturalnej, np. w mięsie, drobiu, mleku, warzywach czy w owocach morza.Istnieje wiele dowodów potwierdzających negatywny wpływ glutaminianu sodu na zdrowie człowieka.

Według Seymoura Diamonda, dyrektora Narodowej Fundacji do Walki z Bólami Głowy, u osób cierpiących na migreny, nawet niewielkie jego ilości mogą powodować silne bóle głowy, oraz zaczerwienienie i mrowienie skóry. Jedno z badań wykazało, że wyżej wymienione symptomy występują u 30% osób jedzących “chińszczyznę”! Najprawdopodobniej obecność glutaminianu sodu powoduje rozszerzenie a następnie zwężenie naczyń krwionośnych głowy (zaburzenie naczynioruchowe powodujące migreny).

Glutaminian sodu odpowiedzialny jest też za retencję (obrzęki) wody w organizmie. Niektórzy lekarze są przekonani, że substancja ta wywołuje objawy alergiczne takie jak: pieczenie warg oraz podrażnienie spojówek.

Gdzie jeszcze występuje glutaminian sodu? Można go znależć nie tylko w “chińszczyźnie”, ale też we wszelkiej żywności przetworzonej (zupy, przyprawy, sosy w proszku), aby go więc skutecznie unikać warto czytać skład na opakowaniach kupowanych produktów.

Pamiętaj: sprawdź czy na produktach występuje jedna z nazw:

  • glutaminian
  • hydrolizowane białko roślinne
  • MSG
  • smak naturalny

Jeśli tak to pamiętaj, że jest to potencjalnie niebezpieczny składnik!

Czy glutamian sodu uzależnia? Według wielu wskazań tak! Wzmacnia smak i zwiększa nasz apetyt w sposób sztuczny, co oczywiście może mieć poważne konsekwencje. Stąd potem “ochota” na produkty z glutaminianem!

Zostaw komentarz:

Zobacz także: