Lepiej Zdrowiej

Domowe sposoby na przeziębienie

Powszechnie uważa się, że przeziębienie i grypa wywoływane są przez zakażenia wirusowe. Uchodzą więc za choroby zaraźliwe. Infekcji wirusowych nie leczymy antybiotykami. Pomocne bywają więc domowe sposoby na przeziębienie - dzięki nim łatwiej pozbyć się kaszlu, bólu gardła czy kataru.

Autor: JD

Tematy: naturalne leczenie

Oprócz unikania oczywistych, groźnych sytuacji ważna jest także profilaktyka. Aby ustrzec się przeziębienia należy zadbać o zdrowe odżywianie, dotyczy to szczególnie dzieci. Regularna dostawa świeżych i pożywnych produktów, w tym warzyw i owoców, z całą pewnością podniesie naszą odporność i ustrzeże od choroby. Przeczytaj dalej, jakie domowe sposoby na przeziębienie polecamy.

Sposób na przeziębienie: pij więcej płynów

Wśród domowych sposobów na przeziębienie, kaszel, katar czy ból gardła trzeba wymienić zwiększenie spożycia płynów. Lekarze przekonują, że spożywanie 6-8 szklanek płynów w ciągu doby pozwala utrzymać płynność śluzu, przyspieszając w ten sposób wydalanie toksyn z organizmu, a to szczególnie ważne przy przeziębieniu!

Ważne jest, aby płyny były gorące lub conajmniej dobrze ciepłe, gdyż istotą leczenia przeziębienia jest dobre wygrzanie ciała.

Witamina C sposobem na przeziębienie

Sprawdzonym, domowym sposobem na przeziębienie i bóle gardła jest zwiększenie przyjmowania witaminy C. Na początku każdego przeziębienia warto przyjmować 2-3 gramy witaminy c na dobę (osoba dorosła), co najmniej przez okres siedmiu dni, w równych, podzielonych dawkach. Przeczytaj więcej o witaminie C.

Domowe sposoby na kaszel

Jeśli dręczy cię suchy kaszel, polecamy picie jednej szklanki dziennie naparu z siemienia lnianego. W tym celu bierzemy jedną dużą łyżkę siemienia lnianego i zalewamy je szklanką wrzącej wody. Przykrywamy spodkiem do naciągnięcia a jak nieco przestygnie popijamy małymi łykami w ciągu całego dnia.

Dzieciom polecamy starą sprawdzoną domową miksturę na kaszel, dobrą także dla dorosłych, mianowicie syrop z cebuli. Dużą cebulę kroimy w kostkę i przesypujemy cukrem lub miodem. Stawiamy w ciepłym miejscu do chwili rozpuszczenia się cukru. Wystarczy wziąć mały garnek i zagotować w nim wodę, przykryć garnek talerzykiem i zmniejszyć ogień. Postawić na talerzyku kubek z pokrojoną cebulą i zostawić na około pół do jednej godziny. Pić jedną łyżkę trzy, cztery razy dziennie.

Domowe sposoby na katar

Regularne oczyszczanie nosa zmniejsza ilość wydzieliny, co zapobiega spływaniu kataru przez tylne nozdrza do gardła. Płukanie gardła słoną wodą ułatwia odksztuszanie spływającej wydzieliny z gardła. W tym celu bierzemy od ⅓ do ½ łyżeczki soli na szklankę letniej przegotowanej wody. Gardło płuczemy kilka razy dziennie. Ten domowy sposoby na katar powinien przynieść wyczekiwaną ulgę.

Kiedy przeziębienie nie przechodzi, należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Szczególnie, jeśli mamy podejrzenie, że to nie zwykłę przeziębienie, które można wyleczyć domowymi sposobami, a poważniejsza grypa. Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza takie objawy jak:

  • Utrzymująca się ponad 3 dni gorączka 38 stopni ( dzieci z wysoką temperaturą powinny zostać zbadane w ciągu 24 godzin)
  • Mocna utrata apetytu
  • Obrzmienie migdałków
  • Ból ucha i zatok przynosowych
  • Duszność, inaczej krótki oddech

Zostaw komentarz:

Zobacz także: