Lepiej Zdrowiej

Dieta rozdzielna dr. Haya

System odżywiania stworzony w XX wieku w USA przez dr. W. H. Haya. Dr Hay wypróbował ten styl odżywiania najpierw na samym sobie ze skutkiem bardzo dobrym. Dieta rozdzielna dr Haya pozwala odżywiać się zdrowo i różnorodnie, nie wymaga też rezygnacji z ulubionych pokarmów.

Autor: JD

Dieta rozdzielna Haya

Tematy: dieta

Dr Hay pokazał jednak jak należy je łączyć bez uszczerbku dla zdrowia. Tak więc możemy korzystać ze wszystkich rodzajów żywności, nie należy jednak ich łączyć w jednym posiłku.Według diety dr. Haya, żywność dzielimy na trzy podstawowe grupy: białkową, węglowodanową oraz neutralną.

Ważne: przed rozpoczęciem stosowania diety warto oczyścić swój organizm.

Żywność białkowa

mięso, wędliny, ryby, gotowane owoce morza, fasola, soja, jajka, żółte sery, herbaty owocowe, wytrawne wino (białe i czerwone), soki owocowe, owoce jagodowe takie jak truskawki, jeżyny i maliny (z wyjątkiem czarnych jagód), kwaśne gruszki i jabłka, owoce pestkowe takie jak morele, wiśnie, brzoskwinie, winogrona, cytrusy (cytryny, pomarańcze)

Żywność węglowodanowa

zboża, kasze pełnoziarniste, kasza gryczana, kasza jaglana, pieczywo, makaron, słodkie jabłka, banany, czarne jagody, miód, cukier, mąka

Po za tym jest wiele innych symptomów zanieczyszczonych nerek, takich jak: wilgotne dłonie, kropki na paznokciach, osłabienie.

Żywność neutralna

tłuszcze tłoczone na zimno, masło, kwaśna śmietana, jogurt, twaróg biały, kwaśne mleko, maślanka, surowe mięso, wędzone, solone lub marynowane ryby, warzywa, grzyby, kiełki, nasiona, orzechy, przyprawy, zioła, herbaty ziołowe.

Zasady spożywania posiłków

Według dr. Haya dopuszcza się następujące połączenia w jednym posiłku.

  • pokarmy białkowe z pokarmami neutralnymi, np. mięso ze smaczną surówką
  • pokarmy węglowodanowe z pokarmami neutralnymi, np. ryż z owocami
  • przerwy między posiłkami powinny wynosić 2- 3 godziny

Nigdy jednak nie łączymy mięsa i innych produktów białkowych z węglowodanami. Dlaczego? Otóż, aby strawić białka żołądek wydziela soki trawienne silnie kwaśne. Natomiast kasze, ryż czy ziemniaki należą do pokarmów węglowodanowych (skrobiowych) i do ich strawienia żołądek musi wyprodukować soki o odczynie alkalicznym. Kiedy obie grupy znajdą się jednocześnie w żołądku, obciążony zostaje cały system trawienny, gdyż aby strawić taki źle dobrany posiłek potrzebujemy znacznie więcej energii. Żołądek musi wyprodukować dwa rodzaje soków trawiennych. Nie odbywa się to jednocześnie. W rezultacie pokarm trawiony jest dwukrotnie dłużej.

Typowe objawy źle skomponowanego posiłku:

  • gazy
  • wzdęcia
  • odbijanie
  • zgaga
  • bóle brzucha i jelit
  • zaparcia

Kto może stosować dietę rozdzielną dr Haya?

Jest to dieta praktycznie dla wszystkich, zwłaszcza dla tych osób które maja problemy z nadwagą, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia, chorobami układu pokarmowego.

Jak przejść na dietę Haya?

Przede wszystkim robimy to stopniowo, ja np. zaczęłam od zmodyfikowania dań obiadowych, aby spełniały zasady diety rozdzielnej co przyszło mi najłatwiej. Odkryłam przy okazji, że mój czas na przygotowywanie posiłków znacznie się skrócił, co jest niewątpliwie zaletą dla każdej zapracowanej pani domu. Tak przykładowo posiłek złożony z ryżu oraz świeżej surówki zajmuje mi niecałe pół godziny.

Kilka ważnych wskazówek na koniec

1. Większość owoców (z wyjątkiem bananów, czarnych jagód oraz słodkich jabłek) zalicza się do grupy białkowej. Nie możemy ich spożywać z produktami węglowodanowymi, gdyż posiadają zbyt dużo kwasów owocowych, które zaburzają trawienie węglowodanów.

2. Co prawda w każdym produkcie pokarmowym występuje pewna ilość zarówno węglowodanów jak i białek, ale chcąc stosować dietę Haya musisz wiedzieć, w których pokarmach dominują białka a w których węglowodany.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: