Lepiej Zdrowiej

Czyszczenie języka

Dlaczego warto czyścić język tak samo, jak myjemy zęby? Język zdrowego człowieka powinien mieć barwę jasnoróżową. Gdy przybiera kolor biały, żółty lub inny - nie jest dobrze. Za zmianę koloru języka odpowiada nalot na jego powierzchni. I świadczy on o niedomaganiu przewodu pokarmowego, co ma ścisły związek z zanieczyszczeniem organizmu.

Autor: JD

Tematy: Oczyszczanie organizmu

Jak często należy czyścić język? Robimy to kilka razy dziennie, a więc równie często jak myjemy zęby. Zasada oczyszczania języka jest prosta. Palcem wskazującym, łyżeczką, czy nawet zwykłą szczoteczką do mycia zębów oczyszczamy delikatnie język z powstałego nalotu ruchami pionowymi od nasady języka aż po jego koniuszek.

Dlaczego warto oczyszczać język? Powierzchnia języka nie jest gładka, lecz pokryta mnóstwem brodawek, co sprzyja osadzaniu się na nim resztek pokarmowych i powstawaniu nalotu. Nalot z kolei staje się pożywką dla bakterii i grzybów, z candidą albicans włącznie.

Obecnie w sklepach jest dostępnych dużo produktów pomagających w czyszczeniu języka. Są to różne skrobaki oraz preparaty o antybakteryjnym działaniu.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: