Lepiej Zdrowiej

Czystek

Zioło czystek ostatnio znacznie zyskuje na popularności. Czystek - inaczej Cistus Incanus - to mała, niepozorna, zielona roślinka, która swymi właściwościami pro-zdrowotnymi przewyższa nawet białą czy zieloną herbatę.

Autor: JD

Czystek

Tematy: naturalne leczenie

Czy warto pić herbatkę z czystka? Liczne dowody wskazują, że z całą pewnością tak, warto regularnie spożywać napar z tego smacznego ziela, przy czym mogą ją pić nawet dzieci. Jakie właściwości zdrowotne ma czystek? Czystek zawiera w swym składzie ogromne ilości polifenoli, znanych ze swych właściwości antyoksydacyjnych.

Polifenole wykazują zatem właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Dlatego to zioło działa wielotorowo, co nie jest bez znaczenia dla całości naszego układu odpornościowego. Ponadto, picie herbaty z czystka wpływa zbawiennie na nasz układ krążenia. To niepozorne ziółko nie dopuszcza bowiem do nadmiernego sklejania się płytek krwi, zapobiegając w ten sposób powstawaniu zakrzepów. Ostatnie badania potwierdzają skuteczność naparu z czystka w walce z krętkami boreliozy, bardzo groźnej i często śmiertelnej choroby roznoszonej przez kleszcze.

Pamiętać należy, że czystek posiada właściwości rozrzedzające krew i może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (zawroty głowy). Dlatego osoby które przyjmują leki przeciwskrzepliwe oraz inne leki, także mające niskie ciśnienie, powinny picie herbatki z czystka skonsultować ze swoim lekarzem.

Herbatka z czystka świetnie sprawdzi się jako antybakteryjna płukanka do ust. Skutecznie odświeży nam oddech, może więc z powodzeniem zastąpić sklepowe płyny przeciwbakteryjne. Najlepiej jest wybrać cięty czystek, liściasty, nigdy nie mielony. Aby efekty zdrowotne były długotrwałe, należy pić herbatkę z czystka regularnie, najlepiej codziennie.

Przygotowanie herbaty z czystka

Herbatkę z czystka przygotowujemy podobnie jak inne zioła. Wystarczy jedną małą łyżeczkę suszu zalać szklanka wrzącej wody i zaparzać około 10 minut. Osoby które nie lubią gorzkiego smaku, mogą herbatkę posłodzić ksylitolem, miodem, stewią, ewentualnie dodać soku z cytryny.

Zostaw komentarz:

Zobacz także: